Schedule of Events

CHAMPAIGN COUNTY FAIR

URBANA, OHIO

AUGUST 2-9

SCHEDULE OF EVENTS

WEDNESDAY, JULY 31

12:00-6:00 p.m.                     The following to be in place:

Antiques, Crafts & Hobbies, Quilts

And Fine Arts exhibits

1:00-6:00 p.m.                       Girl Scout Exhibits in place

1:00-7:00 p.m.                       Needlework in Place

2:00-6:00 p.m.                       Children’s Artwork in place

4:00-8:00 p.m.                       Boy Scout Exhibits in place

5:00-9:00 p.m.                       4-H Display set-up (Perpetual Federal 4-H Activities Bldg)

6:00p.m.-Thurs. 10 a.m.      SWINE IN, East Powell Avenue Gate

THURSDAY, AUGUST 1

10 a.m.                                   ALL SWINE IN

10 a.m. – 2 p.m.                    4-H Display set-up (Perpetual Federal 4-H Activities Bldg)

2:00 p.m.                                All Non-Livestock and Home Economics Projects to be in place in Perpetual Federal 4-H Activities Building

4-H Booth Judging

10:00 a.m.-10 p.m.               ALL REMAINING LIVESTOCK IN, E. Powell Ave.

6:00 p.m.                                Weighing of Junior Fair Breeding Gilts & Performance

Pigs

10:00 p.m.                              All livestock on Fairgrounds

FRIDAY, AUGUST 2

7:00 a.m.                                Start Charging at the Gate

8:00 a.m.                                Weighing of Junior Fair Market Swine

Weighing of Junior Fair Market Lambs followed by

Open Class Market Lambs and Market Goats

11:00 a.m.                              Horticulture Exhibits to be in place

1:00 p.m.                                Junior Fair Dairy Steer Showmanship followed by

Dairy Feeder Showmanship

3:00 p.m.                                Junior Fair Horse Show – Grand Entry

5:00 p.m.                                Junior Fair Horse Show – Contest Classes

6:00 p.m.                                Weighing of Beef Feeders, Beef Steers and Heifers

Junior Fair Swine Breeding Gilt Show

8:00 p.m.                               Locash (Grandstand)

SATURDAY, AUGUST 3

8:00 a.m.                                Weighing of Dairy Steers followed by Dairy Feeders

Jackpot Market Goat Show, Open Class Goat Show

followed by Goat Carcass Contest, PeeWee Showmanship,  Junior Fair Goat Showmanship (includes Pygmy Goats)

9:00 a.m.                                Junior Fair Swine Showmanship followed by Junior

Fair County Farrowed Swine Show (Swine Arena)

4-H Cloverbud Recognition (Jr. Fair Modeling Pavilion)

Junior Fair Horse Show

10:00 a.m.                              One day A.R.B.A. Sanctioned Rabbit Show

11:00 a.m.                              Culinary Exhibits in place

11:15 a.m.                              Garden Club Exhibits in place

11:30 a.m.                              Homemaker’s Style Show (Modeling Pavilion)

12:00 noon                            ALL Exhibits in place

12:30 p.m.                              Flower Show judging

5:00 p.m.                                Feeders, Jr. Fair Breeding, Scramble Class,

Cattlemen’s Special Steer & Commercial Heifer Show – Top 5 (Woodruff Show Arena)

Champaign Co. Classic Truck & Tractor Pull (Grandstand)

10:00 p.m.                              Junior Fair Llamas to be in place

SUNDAY, AUGUST 4

8:30 a.m.                                Junior Fair Beef Showmanship –Beef feeders

Released following show.

9:00 a.m.                                Fancy & Breeding Poultry Show followed by

Poultry Showmanship (Poultry Building)

10:00 a.m.                              Worship Service (Activities Modeling Pavilion)

11:00 a.m.                              Junior Fair Horse/Pony Classes

11-12:00 noon                      Entries for Pie Contest (Pork Council Building)

12:00 noon                            Lamb BBQ

PeeWee Swine Showmanship (Swine Show Arena)

Guys & Gals Sheep Lead-In Classes followed by

Open Class Carcass Lamb Contest,

PeeWee Sheep Showmanship

1:00 p.m.                                Junior Fair Rabbit/Cavy Exhibits in place

2:00 p.m.                                Junior Fair Rabbit & Cavy Skillathon, Poster &

Royalty results announced (Rabbit & Cavy Building)

2:30 p.m.                                4-H Special Projects (Non-Livestock) Awards

3:00 p.m.                                Pie Auction – Swine Show Arena (following PeeWee

Showmanship)

3:30 p.m.                                4-H Dog Obedience and Showmanship

Demonstration (Cattle Show Arena)

6:00 p.m.                                Champaign County Schools Bands (Grandstand)

7:00 p.m.                                Crowning of 2019 Junior Fair Queen, 4-H Boy & Girl

of the Year, FFA Boy & Girl of the Year, followed by

Pig and Calf Scrambles (Grandstand)

MONDAY, AUGUST 5

9:00 a.m.                                FFA Market Gilt Show followed by Scramble Pig

Show and 4-H Market Gilts (Swine Show Arena)

Junior Fair Dairy Show (Woodruff Show Arena)

Junior Fair Horse Show

10 a.m.                                   Rabbit Project Presentation Contest (Rabbit Bldg)

10:30 a.m.                              Junior Fair Sheep Showmanship followed by

Junior Fair Sheep Breeding Show (Sheep Arena)

1:00 p.m.                                Junior Fair Rabbit Showmanship

4:00 p.m.                                Champaign County Born & Raised Market Lamb

Show (Woodruff Show Arena)

Performance Pig Show (Swine Show Arena)

6:00 p.m.                                Junior Fair Horse Dressage Classes

7:00 p.m.                               NTPA Truck & Tractor Pull  (Grandstand)

                               

TUESDAY, AUGUST 6

(SENIOR CITIZENS & VETERANS DAY)

9:00 a.m.                                FFA & 4-H Market Barrow Show

Junior Fair Rabbit Show (Rabbit Building)

Junior Fair County Born & Raised Market Goat Show

Followed by “Dress-a-Goat” Contest, followed by Rate of

Gain Class

Junior Fair Dairy Steer Show followed by Junior

Fair Dairy Feeder Show

11:00 a.m.                              Senior Citizens Free Lunch & Entertainment

(Modeling Pavilion) Donated by Mercy Memorial

Hospital & Mercy McAuley Center

5:00 p.m.                                Junior Fair Market Lamb Show

5:30 p.m.                                Horse Sponsorship Auction (Horse Arena)

6:00 p.m.                                Local Foods Presentation  (4-H Garden Area)

6:30 p.m.                                Post Time – Harness Races – Buckeye Stallion Series

Urbana Area Chamber of Commerce Night

7:00 p.m.                                Breeding Gilt Sale – Swine Show Arena

WEDNESDAY, AUGUST 7

(YOUTH DAY)

5:00-8:00 a.m.                       Weighing of Junior Fair Poultry Meat Pens

8:00 a.m.                                Open Class Barrow Show

Swine NOT going through sale released

Junior Fair Poultry Show – Market Show-Turkey,Egg,

Broiler, Duck (Poultry Barn)

Junior Fair Pygmy Goat Show

9:00 a.m.                                Junior Fair Market Goat Show followed by

Junior Fair Dairy Goats & Production Does

(Woodruff Show Arena)

Open Class – Jr. Division Horses – Halter &

Performance Classes

Junior Fair Cavy (Guinea Pig) Breed Show followed

By Showmanship & Optional Projects (Rabbit/Cavy Barn)

11:30 a.m.                              Open Class Flower Exhibits in place

12:00 p.m.                              4-H “Cook-Off” (Activities Modeling Pavilion Area)

12:30 p.m.                              Open Class Flower Show judging

1:00 p.m.                                Pepsi Cola Youth Day Activities (Grandstand)

2:00 p.m.                                Demonstrations & Health & Safety Speaking

Contest (Modeling Pavilion)

4:00 p.m.                                Pizza Eating Contest (Grandstand)

5:00 p.m.                                Junior Fair Poultry Sale followed by

Junior Fair Rabbit Sale

6:00 p.m.                                4H Steer & Heifer Divisions followed by FFA Steer &

Heifer Divisions (Woodruff Show Arena)

Open Class – Adult Division Horse Show – Pleasure,

Halter & Performance

Local Foods Presentation (4H Garden Area)

6:30 p.m.                                Post Time – Harness Races

7:00-7:30 p.m.                       Ed Cox Shotokan Karate Demonstration (Free Stage)

7:30-10:00 p.m.                     Big Time Wrestling (Free Stage)

11:00 p.m.                              All Ducks, Broilers and Turkeys must be removed from

fairgrounds

THURSDAY, AUGUST 8

8:00 a.m.                                Open Class Market Lamb Show

9:00 a.m.                                Open Class – Junior Division Horse Contest Classes

11:00 a.m.-7:00 p.m.            Rabbit Barbeque (Rabbit Building)

12:30 p.m.                              Junior Fair Dairy Sale (Swine Arena)

Kiddie Tractor Pull (Grandstand)

1:00 p.m.                                Market Swine Sale (Swine Arena)

Grilled Vegetable Demonstration (Lions Park Gazebo)

1:30 p.m.                                Junior Fair Llama Show (Woodruff Show Arena)

4:00 p.m.                                Dress-a-Cow Contest (Woodruff Show Arena)

5:00 p.m.                                King of the Ring Show (Woodruff Show Arena)

6:00 p.m.                                Open Class Horse Contest Classes

6:30 p.m.                                Post Time –Harness Races

7:30 p.m.                                Junior Fair Dance (Woodruff Show Arena)

FRIDAY, AUGUST 9

9:30 a.m.                                Junior Fair Livestock Sales:

Market Steers followed by Dairy Steers, Dairy Feeders, Market Goats, Market Lambs,

10:00 a.m.                              Horses Released

12:00 p.m.                              All Fancy & Breeding Poultry Released

12 – 3:00 p.m.                       All projects removed from the Perpetual Federal Savings 4-H

Building

3:00 – 6:00 p.m.                    All Rabbits & Cavies removed from Rabbit & Cavy Barn

4:00 p.m.                                Exhibits Released

6:00 p.m.                                Speed Show Barrel Racing (Horse Arena)

7:30 p.m.                                Demolition Derby (Grandstand)