Schedule of Events

CHAMPAIGN COUNTY FAIR

URBANA, OHIO

AUGUST 3-10

 

SCHEDULE OF EVENTS

 

 

WEDNESDAY, AUGUST 1

12:00-6:00 p.m.                    The following to be in place:

Antiques, Crafts & Hobbies, Quilts

And Fine Arts exhibits

1:00-6:00 p.m.                       Girl Scout Exhibits in place

1:00-7:00 p.m.                       Needlework in Place

2:00-6:00 p.m.                       Children’s Artwork in place

4:00-8:00 p.m.                       Boy Scout Exhibits in place

5:00-9:00 p.m.                       4-H Display set-up (Perpetual Federal 4-H Activities Bldg)

6:00p.m.-Thurs. 10 a.m.      SWINE IN, East Powell Avenue Gate

 

THURSDAY, AUGUST 2

10 a.m.                                   ALL SWINE IN

10 a.m. – 2 p.m.                   4-H Display set-up (Perpetual Federal 4-H Activities Bldg)

2:00 p.m.                                All Non-Livestock and Home Economics Projects to be in place in Perpetual Federal 4-H Activities Building

4-H Booth Judging

10:00 a.m.-10 p.m.               ALL REMAINING LIVESTOCK IN, E. Powell Ave.

6:00 p.m.                                Weighing of Junior Fair Breeding Gilts & Performance

Pigs

10:00 p.m.                             All livestock on Fairgrounds

 

FRIDAY, AUGUST 3

7:00 a.m.                                Start Charging at the Gate

8:00 a.m.                                Weighing of Junior Fair Market Swine

Weighing of Junior Fair Market Lambs followed by

Open Class Market Lambs and Market Goats

11:00 a.m.                             Horticulture Exhibits to be in place

12:30 p.m.                             4-H Cloverbud Recognition (Activities Modeling Pavilion)

1:00 p.m.                                Junior Fair Dairy Steer Showmanship followed by

Dairy Feeder Showmanship

3:00 p.m.                                Junior Fair Horse Show – Grand Entry

5:00 p.m.                                Junior Fair Horse Show – Contest Classes

Weighing of Beef Feeders, Beef Steers and Heifers

6:00 p.m.                                Junior Fair Swine Breeding Gilt Show

8:00 p.m.                               Michael Ray w/Special Guest Walker McGuire   (Grandstand)

 

SATURDAY, AUGUST 4

8:00 a.m.                                Weighing of Dairy Steers followed by Dairy Feeders

Jackpot Market Goat Show, Open Class Goat Show

followed by Goat Carcass Contest, PeeWee Showmanship,  Junior Fair Goat Showmanship

9:00 a.m.                                Junior Fair Swine Showmanship followed by Junior

Fair County Farrowed Swine Show (Swine Arena)

4-H Awards Ceremony (Jr. Fair Modeling Pavilion)

Junior Fair Horse Show

10:00 a.m.                             One day A.R.B.A. Sanctioned Rabbit Show

11:00 a.m.                             Culinary Exhibits in place

11:15 a.m.                             Garden Club Exhibits in place

12:00 noon                           ALL Exhibits in place

12:30 p.m.                             Flower Show judging

1:30 p.m.                                Homemaker’s Style Show (Modeling Pavilion)

2:30-4:30 p.m.                       STEAM Academy for Kids (4-H Garden Area)

5:00 p.m.                                Jr. Fair Breeding, Scramble Class, Cattlemen’s

Challenge Class, Cattlemen’s Special Steer &

Commercial Heifer Show (Woodruff Show Arena)

Champaign Co. Classic Truck & Tractor Pull (Grandstand)

10:00 p.m.                             Junior Fair Llamas to be in place

 

SUNDAY, AUGUST 5

8:30 a.m.                                Junior Fair Beef Showmanship –Beef feeders

Released following show.

9:00 a.m.                                Fancy & Breeding Poultry Show followed by

Poultry Showmanship (Poultry Building)

10:00 a.m.                             Worship Service (Activities Modeling Pavilion)

10:30 a.m.                             Lamb Cook-Off (middle of sheep barn)

11:00 a.m.                             Junior Fair Horse/Pony Classes

Lamb Cook-Off (Middle of Sheep Barn)

11-12:00 noon                      Entries for Pie Contest (Pork Council Building)

12:00 noon                           PeeWee Swine Showmanship (Swine Show Arena)

Guys & Gals Sheep Lead-In Classes followed by

Open Class Carcass Lamb Contest,

PeeWee Sheep Showmanship

1:00 p.m.                                Junior Fair Rabbit/Cavy Exhibits in place

2:00 p.m.                                Junior Fair Rabbit & Cavy Skillathon, Poster &

Royalty results announced (Rabbit & Cavy Building)

2:30-4:30 p.m.                       STEAM Academy for Kids (4-H Garden Area)

3:00 p.m.                                Pie Auction – Swine Show Arena (following PeeWee

Showmanship)

3:30 p.m.                                4-H Dog Obedience and Showmanship

Demonstration (Cattle Show Arena)

6:00 p.m.                                Champaign County Schools Bands (Grandstand)

7:00 p.m.                                Crowning of 2018 Junior Fair Queen, 4-H Boy & Girl

of the Year, FFA Boy & Girl of the Year, followed by

Pig and Calf Scrambles (Grandstand)

 

MONDAY, AUGUST 6

9:00 a.m.                                FFA Market Gilt Show followed by Scramble Pig

Show and 4-H Market Gilts (Swine Show Arena)

Junior Fair Dairy Show (Woodruff Show Arena)

Junior Fair Horse Show

Rabbit Project Presentation Contest (Rabbit Bldg)

10:30 a.m.                             Junior Fair Sheep Showmanship followed by

Junior Fair Sheep Breeding Show (Sheep Arena)

1:00 p.m.                                Junior Fair Rabbit Showmanship

2:30-4:30 p.m.                       STEAM Academy for Kids (4-H Garden Area)

4:00 p.m.                                Champaign County Born & Raised Market Lamb

Show (Woodruff Show Arena)

Performance Pig Show (Swine Show Arena)

6:00 p.m.                                Junior Fair Horse Dressage Classes

7:00 p.m.                               NTPA Truck & Tractor Pull  (Grandstand)

                       

TUESDAY, AUGUST 7

(SENIOR CITIZENS & VETERANS DAY)

9:00 a.m.                                FFA & 4-H Market Barrow Show

Junior Fair Rabbit Show (Rabbit Building)

Junior Fair County Born & Raised Market Goat Show

Followed by “Dress-a-Goat” Contest

Junior Fair Dairy Steer Show followed by Junior

Fair Dairy Feeder Show

11:00 a.m.                             Senior Citizens Free Lunch & Entertainment

(Modeling Pavilion) Donated by Mercy Memorial

Hospital & Mercy McAuley Center

2:30-4:30 p.m.                       STEAM Academy for Kids (4-H Garden Area)

5:00 p.m.                                Junior Fair Market Lamb Show

5:30 p.m.                                Horse Sponsorship Auction (Horse Arena)

6:00 p.m.                                Local Foods Presentation  (4-H Garden Area)

6:30 p.m.                                Post Time – Harness Races – Buckeye Stallion Series

Urbana Area Chamber of Commerce Night

7:00 p.m.                                Breeding Gilt Sale – Swine Show Arena

David Wayne (Gazebo)

 

WEDNESDAY, AUGUST 8

(YOUTH DAY)

5:00-8:00 a.m.                       Weighing of Junior Fair Poultry Meat Pens

8:00 a.m.                                Open Class Barrow Show

Swine NOT going through sale released

Junior Fair Poultry Show – Market Show (Poultry Barn)

8:30 a.m.                                Junior Fair Pygmy Goat Show

9:00 a.m.                                Junior Fair Market Goat Show followed by

Junior Fair Dairy Goats & Production Does

(Woodruff Show Arena)

Open Class – Jr. Division Horses – Halter &

Performance Classes

Junior Fair Cavy (Guinea Pig) Breed Show followed

By Showmanship & Optional Projects (Rabbit/Cavy Barn)

11:30 a.m.                             Open Class Flower Exhibits in place

12:00 p.m.                             4-H “Cook-Off” (Activities Modeling Pavilion Area)

12:30 p.m.                             Open Class Flower Show judging

1:00 p.m.                                Pepsi Cola Youth Day Activities (Grandstand)

2:00 p.m.                                Demonstrations & Health & Safety Speaking

Contest (Modeling Pavilion)

2:30-4:30 p.m.                       STEAM Academy for Kids (4-H Garden Area)

4:00 p.m.                                Pizza Eating Contest (Grandstand)

5:00 p.m.                                Junior Fair Rabbit Sale followed by

Junior Fair Poultry Sale

6:00 p.m.                                4H Steer & Heifer Divisions followed by FFA Steer &

Heifer Divisions (Woodruff Show Arena)

Open Class – Adult Division Horse Show – Pleasure,

Halter & Performance

Local Foods Presentation (4H Garden Area)

6:30 p.m.                                Post Time – Harness Races

7:00-7:30 p.m.                       Ed Cox Shotokan Karate Demonstration (Free Stage)

7:30-10:00 p.m.                    Big Time Wrestling (Free Stage)

8:00 p.m.                                STOPLITE (Gazebo)

 

THURSDAY, AUGUST 9

9:00 a.m.                                Open Class Market Lamb Show

Open Class – Junior Division Horse Contest Classes

11:00 a.m.-7:00 p.m.           Rabbit Barbeque (Rabbit Building)

12:30 p.m.                             Junior Fair Dairy Sale (Swine Arena)

Kiddie Tractor Pull (Grandstand)

1:00 p.m.                                Market Swine Sale (Swine Arena)

Grilled Vegetable Demonstration (Lions Park Gazebo)

1:30 p.m.                                Junior Fair Llama Show (Woodruff Show Arena)

2:30-4:30 p.m.                       STEAM Academy for Kids (4-H Garden Area)

4:00 p.m.                                Dress-a-Cow Contest (Woodruff Show Arena)

5:00 p.m.                                King of the Ring Show (Woodruff Show Arena)

6:00 p.m.                                Open Class Horse Contest Classes

6:30 p.m.                                Post Time –Harness Races

7:00 p.m.                                JUST FOR FUN Line Dancers (Free Stage)

 

FRIDAY, AUGUST 10

9:30 a.m.                                Junior Fair Livestock Sales:

Dairy Steers followed by Dairy Feeders, Market Goats, Market Lambs, Market Steers

10:00 a.m.                             Horses Released

3:00 – 6:00 p.m.                   All Rabbits & Cavies removed from Rabbit & Cavy Barn

All projects removed from the Perpetual Federal Savings

4-H Building

4:00 p.m.                                Exhibits Released

6:00 p.m.                                Speed Show Barrel Racing (Horse Arena)

7:30 p.m.                                Demolition Derby (Grandstand)